Parkování na místě pro invalidy

29. července 2006 v 12:10 | TL |  Bodový systém a silniční zákon
"Já přesně ani nevím, jestli to tak je, jestli tam jsou opravdu takové sankce," divil se včera ministr dopravy Šimonovský, když se ho redaktoři MF DNES zeptali, proč jsou sankce za stání, ale i zastavení na místech pro invalidy tak přísné.

Že je trest za zabrání místa pro vozíčkáře tak přísný, zaskočilo podle MF DNES i ministra dopravy a autora zákona Milana Šimonovského.

Opět nastala chvíle, kdy dává každý od silničního zákona ruce pryč. Jan Kněžínek z odboru agend řidičů ministerstva dopravy podle deníku řekl, že zákaz řízení za parkování na místě pro vozíčkáře prosadil některý z poslanců parlamentu. Poslanec a dopravní expert ČSSD Miloslav Kala zase autorství přičítá ministerstvu dopravy.

Tento přestupek je také "jedinečný" tím, že sice ztratíte řidičák, ale nepřijdete ani o bod. "Body tam nejsou uvedené, protože je to sice bezohlednost, ale ne nebezpečné jednání," vysvětluje Kněžínek.

I policie říká, že by měl člověk o řidičák přijít až po opakovaném zastavení na místě pro invalidy. "Tvrdě bych postihoval, když si zdravý člověk ofotí symbol pro vozíčkáře a neoprávněně ho používá," míní ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula.
(Ale pane řediteli, vždyť to můžete. Svým způsobem se jedná o padělání, protože každý symbol má své evidenční číslo a "nálepku", která se padělat nedá. Jedná se o nálepku s víceúhlovým zobrazením, tudíž je padělek na první pohled jasný)

Sami tělesně postižení se na toto téma vyjádřili už před 1. červencem. Podle nich to nepomůže ohleduplnosti, ba naopak. řidiči, kteří budou potrestáni budou naštvaní, že "díky postiženému" přišli o řidičák. Ti si také myslí, že policie by měla rozlišovat, kde řidič stojí. Daleko menší (ikdyž samozdřejmě nemalý) problém jim dělá zabrané místo u hypermarketu, než místo, které mají třeba rezervované před svým domem, nebo u úřadu v centru města.

"U nákupních středisek je míst pro invalidy strašně moc a snadněji se najde nějaké volné. Tam by mohla být i policie shovívavější. Navíc i kdyby nebylo volné místo, tak po parkovací ploše snadněji dojedu, protože mi nebrání žádná bariéra. Naopak, u úřadů v centru Prahy je takových bariér dost," vykládá své zkušenosti MF DNES brněnský vozíčkář Jaroslav Šrámek.
Ten jako přiměřený trest navrhuje pro viníky veřejně prospěšné práce. "Takový řidič by mohl dělat třeba asistenta tělesně postiženému, aby věděl, jaké to je," navrhuje Jaroslav Šrámek.

To je podle mého názoru zajímavý nápad, a na bezohledné řidiče by to byl asi nejlepší lék, jak se co nejvíce vžít do života postiženého. Ovšem ne za takového zákona, jako je nyní. Policie by mohla dát řidiči vybrat, jestli chce odebrat řidičák v plné délce, nebo ve zkrácené době s tím, že stráví určitý počet hodin jako pomocník postiženému. Doba odebrání průkazu a počet hodin by měla být úměrná přestupku. Je něco jiného, když někdo na takovém místě zastaví a je v autě (třeba na někoho čeká. Při výzvě může kdykoli odjet), nebo když tam někdo stojí hodinu, případně celý den. Současný zákon háže všechny tyto přestupky do jednoho pytle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ladislav  Majoroš Ladislav Majoroš | E-mail | 31. října 2006 v 14:18 | Reagovat

Vážený p.M.Šimonovský jsem vozíčkář a nevím proč mají lidé kteří se pohybují normálně víhody jako ti kteří nemohou.Nevím kdo tyto nesmysli vymíšlí.Podle mne člověk který se nepohybuje pomocí vozíku a tudíš nemá problém z nástupem a výstupem z vozu by nemněl na tomto místě vůbec co dělat.Bydlím na CHomutovsku kde se kvůli parkování potýkám i s fizyckým napadáním a policie ve finále nic neřeší nebo nakonec věc dají řešit městu.Verdykt takoví že pokutují mne jako ZTP/P.Myslím si že kdyby jste vyděl moje parkovací místo tak se zhrozíte čeho je naše zastupitelstvo schopné.  Spozdravem Ladislav Majoroš

2 záruba ladislav záruba ladislav | E-mail | 6. února 2011 v 16:03 | Reagovat

dobrý den.prosím mám průkaz ztp/p a ptám se, zdali mohu dát auto na modrou zonu,když jdu dceři hlídat děti na 2hodiny.děkuji

3 impermeable impermeable | Web | 19. června 2015 v 21:57 | Reagovat

online pujcka pred výplatou hronov :-D

4 Karmo Karmo | 2. července 2016 v 12:24 | Reagovat

Skvělá kamera do auta na couvání. Už nikdy do ničeho nenabouráte. I pro blondýnky...

https://www.puhy.cz/kamera-do-auta-couvaci-blow-bvs-541-124975.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama